Kim jest doula?

Doula - towarzyszka, opiekunka, która będzie Cię wspierać w największej przygodzie Twojego życia. Doula to kobieta, która wierzy w to, że poród jest jednym z najważniejszych dni w życiu matki i dziecka, że może to być doświadczenie wzmacniające i piękne.

Chociaż o douli mówi się, że jest "opiekunką", bardziej właściwe jest określenie "towarszyszka". Doula nie odbiera rodzącej kompetencji, nie robi niczego za nią, nie uważa, że wie lepiej. Doula raczej wzmacnia komptencje kobiety, przekonuje ją o sile, którą ta ma w sobie i o tym, że posiada wszystko, co potrzebna jest do świadomego przeżywania porodu.

Doula ma też dużą wiedzę o fizjologii porodu, mimo, że nie ma kompetencji medycznych. Wie jak łagodzić ból porodowy i zachęcać dobrym słowem. Może być wsparciem nie tylko dla rodzącej, ale również dla jej partnera, udzielając mu wskazówek i dodając otuchy.

Doula poznaje kobietę na parę tygodni przed porodem, poznaje jej oczekwiania i potrzeby, by wiedzieć jak na nie odpowiedzieć w czasie porodu. Towarzyszy również kobiecie w pierwszych tygodniach macierzyństwa, które bywają bardzo wymagające :)